Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie powstało w 2002 r., a w 2006 r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie to związek osób fizycznych, które są zainteresowane sprawami osób z niepełnosprawnościami dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Działamy na terenie powiatu wołowskiego, a naszą siedzibą jest miasto Wołów. Posiadamy osobowość prawną i działamy w ramach obowiązujących przepisów prawa, w tym przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a tak że na mocy przyjętego statutu.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności w sferze działań publicznych na rzecz osób niepełnosprawnych w szerokim tego słowa znaczeniu, oraz koordynacja działań w tym zakresie.
Obecnie Stowarzyszenie prowadzi:
Ośrodek Wsparcia Dziennego „Nasz dom” – pobyt dzienny dla osób dorosłych
Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład chodzą:
Punkt przedszkolny „Niezwykłe Dzieci”
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowaczy – dla dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym
Wczesne Wspomaganie Rozwoju – dla dzieci do rozpoczęcia edukacji
Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze – dzieci i dorośli według wskazań lekarskich i dofinansowania z MOPS lub GOPS.
Dom Pomocy Społecznej dla 28 osob niepełnosprawnych intelektualnie.

Elżbieta Bereza
Prezes

Aleksandra Zagórska
Wiceprezes, Sekretarz

Anna Sala
Kadrowa

Anna Naturalna
Księgowa

Dorota Sołtysiak
Skarbnik, Pielęgniarka

Ewelina Halczuk
Pomoc Księgowej

Adam Mikołajczyk
Konserwator

Krystian Kiermacki
Kierowca, Konserwator

Historia
1995
W grudniu 1995 r. kilka rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi z Wołowa oraz okolic utworzyło Koło Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym. Ówczesne władze gminne użyczyły na ten cel pomieszczenia w przedszkolu miejskim „Słoneczko”. W dwóch wydzielonych salach rozpoczęła się ciężka, codzienna rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci. Rozpoczęto zdobywanie specjalistycznego sprzętu, pozyskiwano etaty opiekuńcze i pedagogiczne potrzebne do rehabilitacji. Po 7 latach działalności jako Koło Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, podjęto decyzję u utworzeniu całkiem odrębnej jednostki.
2002-2006
W 2002 roku powołano Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie, a w 2006 roku uzyskało ono status organizacji pożytku publicznego
SON w Wołowie to związek osób fizycznych, które są zainteresowane sprawami osób niepełnosprawnych dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Stowarzyszenie działa na terenie Powiatu Wołowskiego, a jego siedzibą jest miasto Wołów. Posiada osobowość prawną i działa w ramach obowiązujących przepisów prawnych, w tym przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także na mocy przyjętego statutu.
2008
W 2008 r. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zmieniło swoją siedzibę z dwóch sal w przedszkolu „Słoneczko” na budynek parterowy należący do Starostwa Powiatowego w Wołowie, położony w sąsiedztwie Szpitala.
Na ówczesne czasy wydawało nam się że dysponujmy ogromnymi możliwościami lokalowymi. Rozwijaliśmy swoja działalność, zwiększaliśmy liczbę członków stowarzyszenia, a tym samy ilość obsługiwanych podopiecznych była coraz większa. Stowarzyszenie dzięki nowej lokalizacji miało większe możliwości.
2009
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie powołuje do funkcjonowania Ośrodek Wsparcia Dziennego „Nasz dom” dla osób dorosłych. W placówce na pobyt dzienny przychodziło i korzystało z różnych form terapii 20 osób z niepełnosprawnościami często sprzężonymi.
2010
Zarząd Stowarzyszenia podejmuje decyzje o utworzeniu Ośrodka Rehabiliatacyjno-Wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych które są w obowiązku szkolnym. Niestety w siedzibie stowarzyszenia w Wołowie nie było już miejsca, oddziały edukacyjne zostały przeniesione do wynajętego budynku przy ul. Polnej 1 w Wołowie. Po kilku latach Starostwo Powiatowe w Wołowie użyczyło nam pomieszczenia po zamkniętym i nie działającym już Liceum w Brzegu Dolnym. Ośrodek w Brzegu Dolnym działał aż do czerwca 2020 r., tj. do dnia uruchomienia nowo wybudowanego Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie.
2014
W 2014 roku została zainicjowana budowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie. Naszym marzeniem było stworzenie w jednym miejscu kompleksowej rehabilitacji, edukacji i opieki zarówno dla dzieci i jak i dorosłych.
W nowej siedzibie swoje miejsce znalazły by wszystkie jednostki prowadzone przez Stowarzyszenie.
2015
Rozpoczęcie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie w którego murach będzie się mieścić:
- Ośrodek Wsparcia Dziennego „ Nasz Dom”
- Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład wejdą:
- a) punk przedszkolny
- b) ośrodek rewalidacyjno- wychowawczy
- Rehabilitacja ruchowa
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
- Specjalistyczne gabinety terapeutyczne:
- psychologiczny,
- logopedyczny,
- Integracji Sensorycznej
- Doświadczania Świata
- biofeedback
- Dom pomocy Społecznej dla 28 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
2017
Przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym, który działał w Brzegu Dolnym zostaje utworzony punkt Przedszkolny „Niezwykłe dzieci’. Stowarzyszenie utworzyło miejsce gdzie mogły uczęszczać również dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
2020
Zakończenie budowy i oddanie ośrodka „Niezwykła Kraina” w Wołowie do użytkowania dla Stowarzyszenia. Od lipca 2020r. mamy nową siedzibę a nasi podopieczni super warunki do nauki i rehabilitacji . Teraz pod jednym dachem mieszczą się:
- Ośrodek Wsparcia Dziennego „ Nasz Dom”
- Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład wchodzą:
- punk przedszkolny „ Niezwykłe dzieci”
- ośrodek rewalidacyjno- wychowawczy
- Rehabilitacja ruchowa
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
- Specjalistyczne gabinety terapeutyczne:
- psychologiczny,
- logopedyczny,
- Integracji Sensorycznej
- Doświadczania Świata
- biofeedback
- Placówka całodobowa dla 21 osób dorosłych.
Mamy piękna dużą stołówkę oraz kuchnie działająca na podstawie systemu Haccp, przy Ośrodku teren zielony służący do relaksu oraz zajęć w plenerze.
Statut
Zobacz statut Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie uchwalony przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia 22 czerwca 2016 r.
Sprawozdania
Sprawozdania z lat 2011-2016 dostępne w serwisie Narodowego Instytutu Wolności
