Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie powstało w 2002 r., a w 2006 r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie to związek osób fizycznych, które są zainteresowane sprawami osób z niepełnosprawnościami dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
Działamy na terenie powiatu wołowskiego, a naszą siedzibą jest miasto Wołów. Posiadamy osobowość prawną i działamy w ramach obowiązujących przepisów prawa, w tym przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a tak że na mocy przyjętego statutu.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności w sferze działań publicznych na rzecz osób niepełnosprawnych w szerokim tego słowa znaczeniu, oraz koordynacja działań w tym zakresie.
Obecnie Stowarzyszenie prowadzi:
Ośrodek Wsparcia Dziennego „Nasz dom” – pobyt dzienny dla osób dorosłych
Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład chodzą:
Punkt przedszkolny „Niezwykłe Dzieci”
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowaczy – dla dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym
Wczesne Wspomaganie Rozwoju – dla dzieci do rozpoczęcia edukacji
Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze – dzieci i dorośli według wskazań lekarskich i dofinansowania z MOPS lub GOPS.
Dom Pomocy Społecznej dla 28 osob niepełnosprawnych intelektualnie.
Elżbieta Bereza
Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie
Aleksandra Zagórska
Viceprezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie
Dorota Sołtysiak
Skarbnik
Historia
1995
W grudniu 1995 r. kilka rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi z Wołowa oraz okolic utworzyło Koło Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym. Ówczesne władze gminne użyczyły na ten cel pomieszczenia w przedszkolu miejskim „Słoneczko”. W dwóch wydzielonych salach rozpoczęła się ciężka, codzienna rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci. Rozpoczęto zdobywanie specjalistycznego sprzętu, pozyskiwano etaty opiekuńcze i pedagogiczne potrzebne do rehabilitacji. Po 7 latach działalności jako Koło Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, podjęto decyzję u utworzeniu całkiem odrębnej jednostki.
2002-2006
W 2002 roku powołano Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie, a w 2006 roku uzyskało ono status organizacji pożytku publicznego
SON w Wołowie to związek osób fizycznych, które są zainteresowane sprawami osób niepełnosprawnych dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Stowarzyszenie działa na terenie Powiatu Wołowskiego, a jego siedzibą jest miasto Wołów. Posiada osobowość prawną i działa w ramach obowiązujących przepisów prawnych, w tym przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także na mocy przyjętego statutu.
2008
W 2008 r. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zmieniło swoją siedzibę z dwóch sal w przedszkolu „Słoneczko” na budynek parterowy należący do Starostwa Powiatowego w Wołowie, położony w sąsiedztwie Szpitala.
Na ówczesne czasy wydawało nam się że dysponujmy ogromnymi możliwościami lokalowymi. Rozwijaliśmy swoja działalność, zwiększaliśmy liczbę członków stowarzyszenia, a tym samy ilość obsługiwanych podopiecznych była coraz większa. Stowarzyszenie dzięki nowej lokalizacji miało większe możliwości.
2009
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wołowie powołuje do funkcjonowania Ośrodek Wsparcia Dziennego „Nasz dom” dla osób dorosłych. W placówce na pobyt dzienny przychodziło i korzystało z różnych form terapii 20 osób z niepełnosprawnościami często sprzężonymi.
2010
Zarząd Stowarzyszenia podejmuje decyzje o utworzeniu Ośrodka Rehabiliatacyjno-Wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych które są w obowiązku szkolnym. Niestety w siedzibie stowarzyszenia w Wołowie nie było już miejsca, oddziały edukacyjne zostały przeniesione do wynajętego budynku przy ul. Polnej 1 w Wołowie. Po kilku latach Starostwo Powiatowe w Wołowie użyczyło nam pomieszczenia po zamkniętym i nie działającym już Liceum w Brzegu Dolnym. Ośrodek w Brzegu Dolnym działał aż do czerwca 2020 r., tj. do dnia uruchomienia nowo wybudowanego Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie.
2014
W 2014 roku została zainicjowana budowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie. Naszym marzeniem było stworzenie w jednym miejscu kompleksowej rehabilitacji, edukacji i opieki zarówno dla dzieci i jak i dorosłych.
W nowej siedzibie swoje miejsce znalazły by wszystkie jednostki prowadzone przez Stowarzyszenie.
2015
Rozpoczęcie budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczego „Niezwykła Kraina” w Wołowie w którego murach będzie się mieścić:
- Ośrodek Wsparcia Dziennego „ Nasz Dom”
- Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład wejdą:
- a) punk przedszkolny
- b) ośrodek rewalidacyjno- wychowawczy
- Rehabilitacja ruchowa
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
- Specjalistyczne gabinety terapeutyczne:
- psychologiczny,
- logopedyczny,
- Integracji Sensorycznej
- Doświadczania Świata
- biofeedback
- Dom pomocy Społecznej dla 28 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
2017
Przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wychowawczym, który działał w Brzegu Dolnym zostaje utworzony punkt Przedszkolny „Niezwykłe dzieci’. Stowarzyszenie utworzyło miejsce gdzie mogły uczęszczać również dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
2020
Zakończenie budowy i oddanie ośrodka „Niezwykła Kraina” w Wołowie do użytkowania dla Stowarzyszenia. Od lipca 2020r. mamy nową siedzibę a nasi podopieczni super warunki do nauki i rehabilitacji . Teraz pod jednym dachem mieszczą się:
- Ośrodek Wsparcia Dziennego „ Nasz Dom”
- Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w którego skład wchodzą:
- punk przedszkolny „ Niezwykłe dzieci”
- ośrodek rewalidacyjno- wychowawczy
- Rehabilitacja ruchowa
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
- Specjalistyczne gabinety terapeutyczne:
- psychologiczny,
- logopedyczny,
- Integracji Sensorycznej
- Doświadczania Świata
- biofeedback
- Placówka całodobowa dla 21 osób dorosłych.
Mamy piękna dużą stołówkę oraz kuchnie działająca na podstawie systemu Haccp, przy Ośrodku teren zielony służący do relaksu oraz zajęć w plenerze.
Statut
Zobacz statut Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wołowie uchwalony przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia 22 czerwca 2016 r.
Sprawozdania
Sprawozdania z lat 2011-2016 dostępne w serwisie Narodowego Instytutu Wolności